68 avsnitt
Kost vid hjärntrötthet - samtal med Seth Ronland från Evidensbaserad Praktik #66
2026-08-06 | 51 min.Varmt välkomna till avsnitt 66 av Hjärnskakningspodden!
I det här avsnittet har jag en återkommande gäst: Seth Ronland, personlig tränare som driver utbildningsverksamheten Evidensbaserad Praktik.
Hjärntrötthet är många gånger ett förlamande tillstånd som begränsar energiutrymmet i vardagen och som gör att man inte alltid har varken tid eller ork att se över sin kosthållning. Seth och jag kommer i avsnittet diskutera olika råd kring kost, matlagning och planering av matintag som skulle kunna passa för personer med långvarig smärta och hjärntrötthet. Seth belyser den aktuella forskning som finns på området, hur man på ett enkelt och tidseffektivt sätt kan förse kroppen med tillräckligt med näring och energi för att kunna ha mer ork över till annat i vardagen.
Stort tack till Seth som fortsätter sprida evidensbaserad kunskap och att man öppet vågar vara kritisk mot sig själv och påståenden på sociala medier.
Önskar ni boka möte med Seth så finns han på följande länk: https://www.sethronland.com/
Som vårdgivare rekommenderar jag att man ser över utbildningsplattformen Evidensbaserad Praktik: https://www.evidensbaseradpraktik.com/
Följ Seth på sociala medier: https://www.instagram.com/sethronland/
Följ också mig på sociala medier: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/Riktlinjer på akuten och hjärnans blodmarkörer - intervju med neurologen Eric Thelin #65
2026-07-23 | 1 h 17 min.En djupdykning i arbetet som neurolog och forskare på just traumatiska hjärnskador. Eric Thelin jobbar som neurolog vid Karolinska universitetssjukhuset och är även medlem i Scandinavian Neurotrauma Committee. I dagens avsnitt tar Eric oss igenom allt ifrån uppdaterade sätt att arbete med hjärnskador på akutmottagningar i Sverige. Vi diskuterar också hur framtidens (eller t.o.m. dagens!) vård gällande blodmarkörer för hjärnskador faktiskt kan se ut.
Enormt stort tack till Eric som ställde upp på detta späckade ämne!
Läs mer om Eric Thelin: https://ki.se/personer/eric-thelin
Följ gärna mig på sociala medier: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/- TREDJE och SISTA delen av tre avsnitt i intervju med fysioterapeuten Mathias andersson som jobbar med patienter som lider av långvarig smärtproblematik och sömnbesvär.
Vi diskuterar framför allt tre områden:
Sömnens fysiologi
Insomni och andra sömnsjukdomar
behandling av sömnproblem
Stort tack till Mathias som kom förbi mottagningen och spelade in nästan 3 timmar(!) poddavsnitt om sömn vilket delats upp i tre olika avsnitt.
Betygsätt gärna podden, prenumerera och hör av er om ni har några specifika önskemål om gäster eller ämnen!
Följ mig på sociala medier: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/ "If it ain´t broken, don´t fix it" (del 2 av 3) - sömn och sömnbehandling med Mathias Andersson #63
2026-06-25 | 1 h 1 min.Andra delen av tre avsnitt i intervju med fysioterapeuten Mathias andersson som jobbar med patienter som lider av långvarig smärtproblematik och sömnbesvär.
Vi diskuterar framför allt tre områden:
Sömnens fysiologi
Insomni och andra sömnsjukdomar
behandling av sömnproblem
Stort tack till mathias som kom förbi mottagningen och spelade in nästan 3 timmar(!) poddavsnitt om sömn vilket delats upp i tre olika avsnitt.
Betygsätt gärna podden, prenumerera och hör av er om ni har några specifika önskemål om gäster eller ämnen!
Följ mig på sociala medier: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/Debut i TV4-nyhetsmorgon - bonusavsnitt tillsammans med min vän och kollega Hugo #62
2026-06-16 | 57 min.9/6 i år fick jag prata om hjärnskakningar i live-tv i totalt 20 minuter på Nyhetsmorgon. Detta var på många sätt en otroligt rolig upplevelse och jag kommer gå in på detaljerna kring det hela.
TV4-klippen kan ni se här: https://www.tv4.se/artikel/2EvxjGIL9qobkRVk44Cdx4/nya-riktlinjer-foer-behandling-av-hjaernskakning-slar-hal-pa-myter
Samtidigt var jag inte 100 % nöjd med min egen prestation under hela intervjun, även om det kanske mest handlar om att jag är väldigt självkritisk som person.
Jag och Hugo diskuterar upplevelsen och vad för- och nackdelarna kan vara i hur budskap och formuleringar på tv kan tolkas av tittarna.
Tack för att ni lyssnar och följ mig gärna på instagram: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/
Läs mer om hjärnskakningar på: www.neurokurser.com
Fler podcasts i Hälsa och motion
Trendiga poddar i Hälsa och motion
Om Hjärnskakningspodden - En podd med Victor Bull
Välkomna till hjärnskakningspodden! Här diskuterar vi allt som har att göra med just hjärnskakningar. Jag delar med mig av konkret information och erfarenheter på ett sätt som gör det enkelt att förstå. Mitt namn är Victor Bull, jag är legitimerad fysioterapeut med särskilt intresse för just hjärnskakningar.
Läs mer om hjärnskakningar på www.fysiohjarnskakning.se
Följ mig på sociala medier!
Instagram: https://www.instagram.com/fysio_hjarnskakning/
TikTok: https://www.tiktok.com/@fysio_hjarnskakning
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=61553252006586
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UC-M_INjzIkcRaD_EIDG826Q
Podcast-webbplatsLyssna på Hjärnskakningspodden - En podd med Victor Bull, Johannes Hansen Podcast och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner
Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner


Hjärnskakningspodden - En podd med Victor Bull
Skanna koden,
ladda ner appen,
börja lyssna.
ladda ner appen,
börja lyssna.






















