PoddsändningarHälsa och motionSpring Snyggt - med Jesus och Manne

Spring Snyggt - med Jesus och Manne

Jesus och Manne
Spring Snyggt - med Jesus och Manne
Senaste avsnittet

349 avsnitt

  • Spring Snyggt - med Jesus och Manne

    331. Emils väg tillbaka

    2026-04-01 | 1 h 32 min.
    Emil Millán De la Oliva slog igenom stort 2020 när han som 18-åring tog SM-guld på 10 000m under SM-helgen i Uppsala. Därefter följde svenska juniorrekord på 5000m (13.29), 10 000m (28.23)  och ett bejublat svenskt rekord på en-timmeslöpning vid Diamond league-galan i Bryssel (20.128m) där han på slutet tog självaste Mo Farahs rygg. Efter succéåret 2020 så har man sett Emil lite från och till men inte med samma frekvens. De senaste åren har det varit ganska tyst, men vid Warsawa Half Marathon så var Emil äntligen tillbaka. 62.44 och ett nytt personbästa på halvmaratondistansen. I veckans avsnitt berättar Emil om åren mellan 2020 och nu, hur han kämpat med motivationsbrist och hur träningen ibland har uteblivit. Nu har han siktet inställt på maratondistansen och kommer vid Köpenhamn Marathon gå för en tid som skulle föra honom långt upp på den svenska genomtiderna-listan. Fortfarande bara 24 år gammal och med en talang som få så ska det bli väldigt spännande att se vad han kan prestera. 

    John har satt de sista ordentliga maratonpasset inför Hannover och ska nu börja nedtrappningen. Endast två pass återstår. Manne har även han gjort ett mycket bra pass runt loopen i Långbropark och har siktet inställt på ett fint personbästa. 

    Veckans Sponsorer: Nomio 
    Löplabbet - Den 15 april samt den 22 april håller vi maratonpass tillsammans med Saucony och Löplabbet (I Stockholm respektive Uppsala) - länk till anmälan Event med löplabbet och Spring Snyggt
    Den 4/12-11/12 2026 åker vi återigen på träningsresa med Apollo till fina Fuertuventura. Anmälan ligger nu öppen - Löparresa med Spring snyggt-podden på Playitas Resort | Apollo
    Bli Patreon och ta del av veckoscheman för maraton och grundträning - https://www.patreon.com/c/Springsnyggt823
  • Spring Snyggt - med Jesus och Manne

    330. Marius Bakken och grunden till den norska modellen

    2026-03-25 | 1 h 49 min.
    Marius Bakken var världslöparen (13.06 på 5000m) som till stor del var med och utvecklade den norska metoden som idag är en av de mest brukade träningsfilosofierna inom löpning. I takt med att Marius gjorde övergången från medeldistans upp till 5000m så började han också att laborera med laktatmätning och att hitta specifika zoner för att kunna samla stor mängd relativt snabb löpning utan ett för stort slitage. Med hjälp av laktatmätningen, pulsen och något som han benämner som muskeltonus så lyckades han ta sin löpning till nästa nivå och nå finaler i de stora globala mästerskapen. Marius som är läkare till yrke har sedan fortsatt efter karriären att göra tester på såväl motionärer som elitlöpare och har nu samlat sin kunskap i den nya boken "The Norwegian Method Applied: Threshold Training and Intensity Control for Faster, More Durable Running at Every Level". En lexikon för alla som vill lära sig mer om löpning och träning och få insikt i hur stora delar av världens elitlöpare numera tränar samt applicera det på en själv - Länk till Marius bok
    Missa inte veckans intervju som lyfter den norska metoden från en av upphovsmännen. 

    Manne har kört på och reviderat ett av nyckelpassen i jakt på pricka formen till Hannover Marathon. John har slagit följe med pappa Anders för ett av de sista passen. 
    Veckans Sponsorer - Nomio. Missa inte Nomio 10K i samband med Bålsta Stadslopp den 26/4. 
    Löplabbet - Nya raceskoguiden Skoguide Race
  • Spring Snyggt - med Jesus och Manne

    329. Löpningens ekonomiska värld

    2026-03-18 | 1 h 55 min.
    Olof Silvander är föredetta elitlöpare och numera journalist som ofta syns som kommentator vid olika lopp och som regelbunden krönikör i Runner's World. Olof som var duktig och landslagsmeriterad löpare valde att avsluta karriären i förtid då han fann den ekonomiska biten krävande i kombination med att satsa helhjärtat på löpningen. I veckans avsnitt är Olof med och berättar om de ekonomiska förutsättningarna för många av landets elitlöpare, hur är systemet upplagt och vad kan göras för att förbättra tillvaron. Vad kan löpare själva göra och hur kan man lyfta sporten framåt? 

    John fortsätter träningen inför Hannover och har i veckan fått sällskap på långpasset av duktiga Victor Smångs. Manne har sprungit snabba 400-ingar med sin löparnemesis Jacob Lapidus. 

    Veckans Sponsorer: Saucony - Nya Endorphin Pro 5 finns nu ute! En snabb sko för tävling och hårda intervallpass! 
    Nomio - Nomio 10k i samband med Bålsta Stadslopp den 26/4. Snabba farthållare för flera målsättningar! 

    Bli Patreon och ta del av veckoscheman och specifika maratonprogram - Spring Snyggt Patreon
  • Spring Snyggt - med Jesus och Manne

    328. De största misstagen inför ett maraton

    2026-03-11 | 1 h 54 min.
    Kristian Ulriksen, duktig löpare och en av värdarna för den norska podcasten Breaking Marathon Limits (BML) gästar oss för att prata om de stora fallgroparna i ledet upp till ett maraton. Kristian som själv bedriver en ambitiös satsning med målsättningen att springa distansen under 2.20 har flera gånger gjort försök när han har varit i form, men det har inte riktigt gått hela vägen. Vad ska man tänka på när formen kommer smygande, vilka varningssignaler ska man lyssna på och när ska man gasa. Kristian går igenom det han har gjort rätt men också det han har gjort fel. Ett givande samtal där det finns mycket att hämta om man har ambitioner på en snabb mara. 

    Manne har återigen gjort en rejäl vecka med 14 mil in på löpkontot. John har varit i Skåne och sprungit uppbyggnadens längsta långpass. 

    Veckans Sponsorer: Nomio (missa inte Nomio 10K i samband med Bålsta Stadslopp, anmälan här Nomio 10K)
    Löplabbet (Flera nya skoguider ligger upp på löplabbet, in och sålla bland vårens bästa modeller Löplabbets skoguider)
    Saucony - Snart kommer nya Endorphin PRO 5, skon för de snabbaste passen och tävling. 
    STC - Gymkedjan med både kvartersgym och stora lokaler.


    Bli Patreon och ta del av veckoscheman, maratonscheman och veckobrev - Spring Snyggt Patreon
    Spring Snyggts Youtube-kanal hittar man här - https://www.youtube.com/@Springsnyggt
  • Spring Snyggt - med Jesus och Manne

    327. 2026 års Vasaloppsvinnare - Oskar Kardin!

    2026-03-04 | 1 h 36 min.
    2026 års Vasalopp är avgjort och segrande ur striden kom Oskar Kardin. Långloppsveteranen har många fina placeringar underbältet de senaste 10 åren men i år vid 34 års ålder kom så äntligen första segern! Oskar stod för många minnesvärda ögonblick under loppet, ett skidbyte där han tvingades åka med två olika skidmärken och ett ryck som höll hela vägen in i mål! Vinsten kom dessutom bara några veckor efter att Oskar blivit pappa för första gången. Utöver att vara en av världens bästa långloppsåkare så är Oskar också en väldigt duktig löpare, hösten 2025 sprang han Hässelbyloppet 10k på 30.51 och var först av skidåkarna i mål. I veckans avsnitt får vi höra allt om den stora vinsten i Vasaloppet, träningen och ambitionerna att en dag kanske ta sig under 30 minuter på milen. 
    John har lyckats navigera en mindre sjukdom på bästa möjliga sätt och är vid gott mod efter ett lyckat maratonpass. Manne har tränat på fint men räds övergången från löpband till utomhusträning. Johns maratonpass väcker olyckliga minnen från början av parets relation och avhandlas i veckans aggression!

    Veckans sponsorer: Saucony (Missa inte nya Guide) och Nomio
    Bli Patreon och ta del av veckoscheman för tre olika grupper - Spring Snyggt Patreon

Fler podcasts i Hälsa och motion

Om Spring Snyggt - med Jesus och Manne

Elitlöparen John "Jesus" Kingstedt och den ambitiöse nybörjaren Manne Forssberg djupdyker varje vecka i allt som handlar om löpning. Och försöker bli snäppet snabbare. Music - I Was Running by Alpaca Sports
Podcast-webbplats

Lyssna på Spring Snyggt - med Jesus och Manne, Not Fanny Anymore och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Sociala nätverk
v8.8.6| © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 4/6/2026 - 9:15:58 PM