Det är inte upp till dig att avgöra vad din kund har råd att lägga på en bukett
Välkommen till odla och sälja snittblommor - podden.
Det här är podden för dig som vill ta din blomsterbusiness på allvar, oavsett om det innebär att skapa en lönsam sidoverksamhet eller att kunna gå ner i tid.
I den här podden pratar vi mindset, prissättning, hur man kan göra när det går trögt, att skapa lönsamhet, att hålla igen - och mycket mer.
Jag har skapat kursen "kom igång snabbt - lägg grunden för ditt varumärke" som är för dig som funderar på, eller kanske redan har börjat sälja, lite blommor och vill ge dig själv förutsättningarna att skapa en business som är lönsam och håller över tid. Kursen är skapad för att jag vill se dig lyckas. Jag vill se dig ta din dröm på allvar och jag vill se dig kunna gå ner i tid om det är det du vill - men inte bara genom att ge dig ut och chansa på att det ska hålla - utan genom att faktiskt ha satt en strategi och en plan.
Du hittar kursen här:
https://odlaochsaljasnittblommor.se/lagggrundenfordittvarumarke/
Vill du jobba med mig? Jag erbjuder coaching till dig som behöver hjälp att ta steget, reda ut din affärsplan eller få din verksamhet på rätt väg. Men för det behöver jag veta att jag är rätt person för dig. Fyll i en intresseanmälan för mentorskap via länken, så hör jag av mig!
https://odlaochsaljasnittblommor.se/mentorskap/
Transkribering:
Hej och välkomna till ett nytt avsnitt av odla och sälja snittblommor podden. Podden för dig som är intresserad av att ta din blomsterbusiness på allvar och skapa en lönsam sidoinkomst. Oavsett om du är intresserad av att bara sätta lite guldkant på vardagen eller gå ner i tid på din anställning och ägna mer tid i trädgården, mer tid i din kreativa bubbla och mer tid till att göra det du faktiskt älskar.
Och idag så ska vi prata om pris och prissättning, men inte på det sättet där vi går igenom vad du borde ta för respektive skälk eller vad du borde ta för en bukett som innehåller så här och så här mycket, utan vi ska prata om mindset runt pris, runt vad din kund är beredd att betala och eventuella rädslor som du har när det kommer till pris och prissättning. Anledningen att jag ville göra det här avsnittet är som vanligt så grundade sig i mina egna erfarenheter, men också det som ni skriver till mig att ni brottas med eller funderar på eller så där. När jag skapade mina abonnemang så jag trodde ju att jag skulle sälja dem, men jag hade som plan B att om jag inte säljer, om jag inte kommer lyckas nå ut via social media så ska jag knacka dörr.
Så det var liksom min plan B, att först så ska jag prova social media, funkar inte det så ska jag knacka dörr och sen så ska jag sätta upp lappar på brevlådeställ och sånt där. Jag hade faktiskt redan lagt in i kalendern vilken dag jag skulle gå och knacka dörr och jag tänkte så här, men jag lägger två timmar. Det behöver läggas in i kalendern för att vi är en familj med tre barn och det är mycket som pågår och lägger jag inte in det i kalendern så kommer det inte bli gjort.
Så för att räkna ut då att det skulle ta två timmar så tänkte jag så här, ja men vart ska jag gå? Vart tror jag att flest personer kommer vara beredda att köpa liksom? Vart ska jag börja? Vi har inte ett stort område, absolut inte. Det är liksom som en lång limpa där jag bor med hus från typ 60-talet och sen så är det en långväg som leder ner mot havet och längs med den vägen så ligger det några hus och sen så givetvis längs kustremsan då så ligger det en del stickgator med hus och sen så på andra sidan en ganska stor väg som går här genom vårt samhälle så ligger det upp mot skogen ytterligare än ett område eller om man ska säga med två stycken långa stickgator. Så det är absolut inte ett stort område men ska man gå och knacka på liksom på varje dörr så tar det såklart lite tid.
Så jag tänkte så här, vart ska jag börja? Ja men då kommer ju genast mina fördomar in. Där kanske jag inte ska gå för de är ju pensionärer så de kommer antagligen inte anse att de har pengar över till att lägga på det här. Eller ja men där det huset ska jag nog gå förbi för att de har ju deras hus ser ut som hejsan hopsan på utsidan så de har antagligen inte pengar över att lägga på blommor till insidan liksom.
Och det huset de har ju så sjukt fin trädgård så de ska jag nog också gå förbi för att om de hade velat ha blommor så kan de bara gå ut och plocka i sin egen trädgård. Och där är de ju föräldralediga så då vet man ju att är man föräldraledig så har man inte så mycket pengar över så de ska jag också gå förbi. Och de som bor där nere vid kusten ja alltså jag har ju ändå lågpris buketter mellan låg och mellan.
De vill väl inte ha mina buketter alltså köper de buketter då går ju de säkert till en florist och köper en jättefint bunden bukett för 700 spänn. De vill inte ha mina buketter. Är ni med på vart jag är på väg? Jag med mina fördomar har redan bestämt innan jag ens har börjat fundera på vart ska jag promenera vilka som inte kommer vilja köpa mina buketter.
Och vad vet jag om dem? Vad vet jag om hur de vill prioritera sin ekonomi? Vad vet jag om dem som har jättefina trädgårdar med jättefina blommor? De kanske inte vill klippa av de blommorna. Ska man se det till till exempel de som sitter utanför Ica och säljer blåbär. Ja du kan gå upp och plocka dina egna blåbär gratis eller så betalar du för att någon annan har plockat blåbären åt dig och så köper du en kopp med blåbär eller burk med blåbär eller vad det nu kan vara.
Vissa betalar gladeligen för att någon har komponerat en fantastisk bukett även om de har trädgården fulla med buketter. Och när man då har, om vi inte tänker abonnemang utan vi tänker att man säljer i kiosk eller man säljer i popup eller sådär och så stannar det en kund och så säger den oj så behöver inte oj betyda oj vad dyrt för en sån där sketen bukett. Utan du kan betyda oj aha den kostade det.
Ja men då ska jag fundera en liten stund. För det är inte alltid kunden är helt köpredo när den kommer till dig. Och det är några av er som har skrivit till mig att om jag har kunder de har varit förbi kiosken eller borden eller skåpet som jag har.
De tittar lite grann och sedan åker de. Och då så frågar man med en gång är mina buketter för dyra? Det är liksom det första man går på. Medan det kan ju vara så att kunden är på väg till tandläkaren och svänger förbi din kiosk för att se vad du har idag.
Värmer upp sig själv lite grann med att nästa gång så ska jag åka förbi och köpa. Nu vet jag vad hon har i sitt skåp. Men det är inte läge för kunden att ta med en bukett till tandläkaren för att kunden har inte möjlighet att ta hand om buketten.
Den ska in på ett tandläkarbesök. Eller det kan vara så att kunden bara är ute och rekar lite. Jag går jätteofta i affärer bara för att kolla in utbudet.
Alltså kanske inte mataffären. Men att man strosar omkring, man kollar lite i bokhandeln. Jag är lite nyfiken på att kolla in vad som finns och så går jag hem och funderar lite och sen kanske jag åker dit två dagar senare när jag har bestämt mig för att jag har svårt att bestämma mig just där och då.
Och det måste få vara en del av kundresan. Det kan inte alltid vara att en kund kommer för första gången utan att ha koll på någonting och köper direkt. Men det är väldigt lätt att vi genast går på, oj det var nog för dyrt.
Och att man är snabb på att sänka priset eller att man är snabb på att fylla buketten mer. Här vill jag verkligen trycka på det här med att lägga grunden för ditt varumärke som jag har pratat jättemycket om det senaste. För att lägga grunden för ditt varumärke underlättar så otroligt mycket när det kommer till hela ditt självförtroende runt det här.
Om du har lagt en ordentlig grund för ditt varumärke, du har satt en strategi, du har bestämt vem som är din idealkund, vem du marknadsför dig mot, vilka värdeord du använder när du marknadsför dig. Då kommer du ha så mycket lättare för att argumentera för ditt pris. Och då menar jag inte argumentera mot en kund och stå där och gafla om vilket pris du har, utan jag menar när det kommer till dig, när det kommer till din prissättning, alltså förhindra att du går ut och prutar med dig själv.
För att du vet att det priset du har satt, det är baserat på ett visst inkomstmål eller en viss strategi som du har satt. Jag har räknat ut att det är det här mina buketter ska kosta. Och om någon då skulle fråga, hur kan du ta 270 kronor för den här buketten, så skulle du kunna säga, ja, de här dalierna till exempel har jag köpt in för si och så mycket per knöl.
Och de här blommorna, de kostade så så mycket. Jag har tagit hand om dem så här och så här länge. Jag har lagt sig i så mycket tid på dem.
Om du nu vill, man behöver inte stå och prata så med en kund, men om du skulle vilja det så är det mycket lättare att argumentera när du har en uttänkt strategi än om du bara ska stå och skjuta från höften. Med det sagt så vet du också då i så fall om det är en kund som står och argumenterar om priset, säger vi, så vet du att men det här är ju inte min kund då. Då får jag vänta på nästa.
Ibland går det inte supersnabbt, men till slut så kommer det en kund komma som uppskattar det du gör, som uppskattar det du skapar. Hur långa skälkar eller korta skälkar du än har och hur exklusiva eller icke-exklusiva buketter du än har och hur spretiga eller inte-spretiga de än är så kommer du hitta kunden som vill ha din bukett. För de värdeorden som du har bestämt dig för att marknadsföra dig med.
Jag hade ett liknande samtal faktiskt med min syster som jobbar som grönsaksbonde och hon hade stått på marknaden och så ville hon prova att inte sätta priser på alla sina varor för att hon ville se om det påverkade kunden. Hon har många kunder som kommer till henne för att de vet att det är hon, för att de vill ha hennes produkter, vilket är så fantastiskt att ha den kundgruppen och det är verkligen det vi alla ska eftersträva. De vet hon redan att det spelar inte så stor roll om det står 13 eller 14 kronor kilot på en skylt utan kunden har redan planerat sin veckomatsedel efter att de ska komma och handla av henne.
Men hon ville prova att inte ha några skyltar och så sa hon att för det första så har hon svårt att hålla i huvudet vad hon hade bestämt för priser men sen så sa hon att när jag väl står där och någon frågar så är det så lätt att börja pruta på sig själv och det är så himla vanligt att man vill gå dit liksom. Och då så pratar vi om det att du kan ju fortfarande ha inte ett pris på dina varor som är synligt för kunden utan kunden bara plockar ihop att jag vill ha två gurkor och ett vitkålshuvud och så behöver jag se så mycket vaxspöner och vad det nu kan vara och sen så får man en slutsumma. Och så funkar det för mig när jag handlar i mataffären att jag har redan bestämt vad vi behöver för att äta och så kommer det ju landa på den summan sen i kassan som det gör.
Jag står inte där och prutar med kassörskan och bara nej det här är orättvist för att på Willys där kostar det si och så utan det är ju så här ja men vill jag ha ICA-svara på just den grejen då är det ju det jag får betala. Så då så sa vi att för att undvika det här då med att man vill börja pruta med sig själv eller att man faller dit att man inte behöver ha en lista synlig eller man behöver inte ha allting markerat liksom enskilt på varje gröda utan man kan ha en lista som ligger vid sidan av så om någon frågar vad någonting kostar så kan man hänvisa till den listan men då får man lite koll på vilka som är ute efter att veta priset och vilka som verkligen är ute efter att bara veta eller vilja ha varan helt enkelt oavsett vad den kostar för att det finns ett annat värde. Som hos min syster då så det andra värdet är ju att det är närodlat att det är giftfritt och det är odlat av henne.
Det är hennes värdeord som hon verkligen marknadsför sig med och håller sig fast vid. Så återigen då när det kommer till den här prissättningen så har du inte satt den här strategin så att du vet varför du har satt det priset som du har satt på dina buketter så tycker jag verkligen att du ska sätta dig ner och göra den strategin. Jag vill gärna hjälpa dig, jag har gjort en kurs som heter Lägg grunden för ditt varumärke och den kommer ursprungligen från när jag startade min Youtube-kanal.
För att när jag startade min Youtube-kanal så började jag med att skapa videos utifrån lust, kreativitet, lusten att skapa. Jag hade så mycket idéer och så mycket visioner. Och sen så började jag göra videos och så bara shit det är tio stycken som har tittat och sen hade jag 40 prenumeranter och så gjorde jag en video om hur jag delade Dalior och jag spelade in den på mobilen och redigerade den på mobilen i mobilens redigeringsapp och så la jag på någon låt.
Och då fick jag första negativa kommentaren att man hör inte vad du säger för musiken är för hög. Och jag bara oj shit är jag liksom skapar jag för andra är jag någon välgörenhet väljer jag på att säga nu så menar jag absolut inte men jag hade nog inte riktigt tänkt på när jag började med Youtube att andra skulle ha åsikter om det jag skapar. Jag tänkte mer på att folk skulle tycka kul att kolla på det eller inte kul att kolla på det.
Men det var ju jätteroligt att tittarsiffrorna gick upp och att jag hade återkommande tittare och så vidare. Sen började få önskemål kan inte du visa det här kan inte du göra en video om det här och jag gjorde en lista på videos som mina tittare ville att jag skulle göra. Jag skapade efter den här listan en video i veckan och du som följer mig på Instagram vet att där har jag skrivit ungefär hur mycket tid det tar för mig att göra en Youtube-video och när jag var precis i början så kan jag säga att det tog väldigt mycket längre tid.
Jag spelade in så mycket material som jag behövde klippa bort sen och har du spelat in en timmas material då förstår du att det tar en timma att titta genom det. Så jag kunde ju spela in liksom tre och en halv timmas material för en video som skulle klippas ner till 30 minuter. Så inte bara att jag hade spelat in då i liksom över tre timmar utan sen tog det ju säkert tio timmar för mig att klippa den videon och lägga på musik och bla bla bla.
Att göra det utifrån vad andra ville ha, inte kanske min egen lust och min egen kreativitet och mitt egna driv utan för att ge till andra och tillfredsställa andra och sen så var det inte ens säkert att de tittade på det. Det blev liksom som en service, en serviceenhet och jag tappade all lust, precis all lust. Undrade varför jag gör det här ens? Hur många timmar i veckan? Lägger jag liksom 14 timmar i veckan på att skapa någonting för andra? Kanske ämnen som jag själv inte ens hade tänkt liksom för min egen del utan ja men jag gjorde en höst så då drog igång frör som jag egentligen skett i. Typ bara för att liksom visa hur man drar igång för att det var någon som bara ja men kan inte du visa när du har ju frösat alla för jag berättade då att jag hade frösat alla mina pränner i en viss rabatt och så ba jo men det kan jag väl visa så då köpte jag sådana fröer så gjorde jag en video på det och så skulle det följas upp sen när det hade grått och liksom.
Men jag själv skulle inte ha de plantorna till någonting utan jag tänkte jag driver väl fram de här och så ger jag bort dem sen till någon som vill ha dem. Men som sagt jag gjorde det här, hela min inspiration, all kreativitet, allting bara dog för att det inte längre var det som jag ville göra. Jag hade gått ifrån att hålla på med någonting för att jag själv ville göra det med en lust och ett driv som kom inifrån till att skapa för andras pleasure.
Hur ska man säga? Ja men för andra och den här strategin som jag har med mig nu det var liksom jag stod där i en vägskäl hur ska jag göra? Hur ska jag fortsätta och skapa och då får det vara på mina villkor. Jag måste få in det här babblet om hur jag mår och hur jag reflekterar och att landa i ett stillavardagsliv och de som inte vill titta på det då är inte det mina tittare. De som tycker att det blir långrandigt, ja men de får spola förbi då för att om jag inte har med det i mina videos då kan jag likväl skita i det.
Och det är kanske, det krävs lite grann för att komma dit i sin strategi och det krävs lite styrka. Men för det kommer jag peppa dig så att du kan lägga din grund efter hur du vill göra. Så den här kursen den är verkligen för dig.
Den är för alla er som har skrivit till mig på Instagram som känner er vilsna för att lägga grunden och skapa varumärket som du vill ha efter dina förutsättningar hur du vill driva din business. Om du inte gör det så kommer det inte hålla i längden, jag lovar. Absolut man ska titta på marknaden och hejsan, svejsan säger alla.
Men du måste börja titta inåt. Varför gör du det här? För du kommer tappa lusten annars. Så anledningen att kursen kostar det den kostar är för att jag har lagt ner tid och energi på att skriva ihop material, bygga den här hemsidan, spela in videosarna.
Så jag kan liksom inte, eller kan. Jag vill inte göra det gratis. Men de här pengarna kommer du så snabbt få igen efter att du har gjort kursen, efter att du har satt din strategi.
Om du kommer följa strategin för att då kommer du hålla i längden så att return of investment är väldigt god. Så har du tjänat lite pengar i år på din odling så reinvestera i den här kursen för att levela upp ytterligare nästa år. Kursen heter som sagt lägg grunden för ditt varumärke och finns på min hemsida.
När du har gått igenom kassan så kommer du komma direkt till kursen där du hittar alla videos, allt presentationsmaterial och även en bonus som heter tre sätt att tjäna 50 000. Och de tre metoderna kan du antingen ta rakt av men jag föreslår att du givetvis anpassar dig efter din strategi och vad du är ute efter. Men det blir väldigt tydligt att se vad som krävs av dig då på olika sätt för att tjäna 50 000.
Och det är absolut görbart men så väldigt väldigt bra att få det svart på vitt. Hur mycket tid kommer det ta? Hur många snitt behöver jag odla för att kunna få ihop till det här? Hur ska jag tänka med fröinköp och sånt där? Det är ju massa frörior nu så ett superbra tillfälle att verkligen fundera över din strategi för nästa år. Och där har jag ju även lagt in när vill du vara ledig? Vad är viktigt för dig och din familj i vardagen idag? Det ska inte prioriteras bort i så fall utan det är ju en superviktig del när du lägger strategin för att den ska vara hållbar över tid.
Så jag vill verkligen uppmuntra dig in och köp kursen. Den ligger ute för ett lanseringspris just nu och det priset kommer jag höja sen efter den här veckan. Så det priset gäller bara veckan ut.
Och som sagt du kommer direkt till landningssidan där allting finns och senare så kommer du få ett mejl med länken till sidan. Och den är uppbyggd på tre videos som tar dig igenom hela strategibyggandet. Så det är liksom inte kursen där du får 50 videos och 30 mallar och sen så 10 stycken arbetsblad och du ska sitta och jobba med den här kursen i flera månader utan den är enkel men exklusiv för att du kommer verkligen ha möjligheten att skapa den här grunden och falla tillbaka på.
Så när du funderar på ska jag sälja på den marknaden? Ska jag sätta det priset? Hur ska jag göra? Så kommer du redan ha en grund att titta på. Just det, så här har jag bestämt, så här vill jag göra och så här ska jag göra för att hålla i längden. Så med det sagt önskar jag dig en riktigt riktigt fin dag.
I nästa avsnitt så tror jag att jag är färdig med mina leveranser till mina abonnemang. Jag har redan erfarenheter att dela med mig av, bland annat hur gör man när kunden inte blir nöjd. Så kom tillbaka igen nästa vecka så kör vi ett nytt avsnitt och så tills dess så ses vi på Instagram Stela vardagsliv och på min hemsida odla och sälja snittblommor.se. Alla länkar ligger i den beskrivande texten till det här avsnittet.
Ha en riktigt fin dag. Hej då!