PoddsändningarVetenskapVetenskap och hälsa

Vetenskap och hälsa

Lunds universitet, Malmö universitet och Region Skåne
Vetenskap och hälsa
Senaste avsnittet

Tillgängliga avsnitt

5 resultat 110
  • Smal lika med lycklig?
    Pigg, frisk och stark är målet - inte bara smalare. Det allra bästa är att ta tag i övervikten så tidigt som möjligt. I barndomen finns bäst chanser både att bli av med extrakilona för gott och slippa depression och ätstörningar längre fram. För med övervikt följer ofta ett sämre psykiskt mående, som i en av Kajsa Järvholms studier har visat sig inte bli bättre, trots magsäcksoperation och ett lättare jag. Och alla barn och unga har rätt att få stöd - både med vikten och sitt psykiska mående. Kajsa Järvholm är psykolog vid obesitasmottagning för barn och forskare vid Lunds universitet och Skånes universitetssjukhus.
    --------  
    32:34
  • Därför ska du vara hövlig på jobbet
    Ohövligt beteende på arbetsplatser är ganska vanligt. Men vad räknas som ohövligt beteende och vad kan det får för konsekvenser? För den som utsätts, för de som ser på och för prestationen på hela arbetsplatsen?
    --------  
    30:30
  • Att leva normalt med inflammerad tarm
    Att leva med IBD (ulcerös kolit eller Crohns) kan vara riktigt jobbigt under skoven, men målet är att alla som lever med inflammerad tarm ska kunna leva normalt - arbeta med det de vill, resa och skaffa barn. Podden med läkaren och forskaren Olof Grip, Skånes universitetssjukhus och Lunds universitet, handlar om att hitta rätt behandling, ny forskning och vilken kost som stöttar tarmhälsan. Jenny Loftrup intervjuar.
    --------  
    30:57
  • Efter cancern - problematiskt i primärvården
    För bara 50 år sedan innebar en cancerdiagnos alltför ofta en dödsdom. Idag har överlevnaden ökat markant, hela 77 procent lever 5 år efter sin cancerdiagnos. En riktig framgångssaga. Men vad händer sen, när patienten är färdigbehandlad och blir återigen en vanlig patient i primärvården. Många upplever stora komplikationer som inte alltid förstås och tas omhand på ett optimalt sätt i primärvården – och känner sig övergivna.
    --------  
    46:00
  • Allt fler vill ha kejsarsnitt
    Kejsarsnitten ökar över hela världen och så även i Sverige, där allt fler vill ha kejsarsnitt på grund av förlossningsrädsla. Detta trots att en vaginal förlossning är bättre för barnets och mammans hälsa i medicinskt okomplicerade fall. Vi intervjuar Mehreen Zaigham, förlossningsläkare som forskar om kejsarsnitt vid Lunds universitet och Skånes universitetssjukhus . Hon berättar hur både en vaginal förlossning och kejsarsnitt kan påverka hälsan för barn och mamma på kort och lång sikt. Hon leder även ett internationellt forskningssamarbete som syftar till att förbättra hälsan för födande kvinnor och deras barn världen över. Jenny Loftrup intervjuar.
    --------  
    26:30

Fler podcasts i Vetenskap

Om Vetenskap och hälsa

Populärvetenskapligt om forskning inom medicin och hälsa från Lunds universitet, Malmö universitet och Skånes universitetssjukhus.
Podcast-webbplats

Lyssna på Vetenskap och hälsa, Idéer som förändrar världen och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Sociala nätverk
v8.1.4 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 12/16/2025 - 8:35:53 PM