102 avsnitt
- Välkommen tillbaka till Vin för Rookies! Johan Eklöf är tillbaka i studion – och idag börjar vi där allt egentligen börjar: i glaset. Tillsammans med poddfavoriten Måns Falk vänder vi på perspektivet och utgår från en enkel känsla: vad är du sugen på att dricka? Vi guidar dig genom fyra typer av vin – mousserande, vitt, rosé och rött – och pratar om varför de passar till viss mat. Vad är det egentligen i vinet som avgör? Och hur kan man tänka utan att krångla till det? Vi pratar syra, fett och sälta, kontraster och balans – och landar i ett enklare sätt att förstå hur vin och mat funkar ihop. Och ja, vi provar såklart också längs vägen. Enjoy!
- Välkommen tillbaka till Vin för Rookies! Vår eminenta programledare Johan Eklöf är tillbaka i studion – och i dag ställer vi en ganska enkel fråga som visar sig vara allt annat än enkel: kan vin vara vin… utan alkohol?
Sällskap i studion är ingen mindre än poddaren och medieprofilen Manne Forsberg. Vi pratar alkoholfritt vin på riktigt – vad det egentligen är, hur det görs och varför fler väljer att dricka vin på nya sätt, utan att ge upp smaken eller känslan.
Vi går igenom tekniken bakom, hur alkoholen påverkar smak och struktur i vin, hur man ska tänka kring matmatchning med alkholfria viner – och så provar vi såklart ett bubbel utan alkohol från just den udda fågeln – Oddbird.
Enjoy! - Välkommen tillbaka till Vin för Rookies! Johan Eklöf är tillbaka i studion, den här gången med sällskap av Michael Einhorn och tillsammans ger de sig ut längs Frankrikes längsta flod – Loire. Vi reder ut varför Loire egentligen är flera olika vinvärldar i en, zoomar in på Cabernet Franc och varför den trivs så bra just här och testar Calvet Saumur-Champigny: saftigt, bärigt och extremt matsvänligt. Lätt kylt, tack.
Enjoy! - Vi är äntligen tillbaka i studion, och i dagens avsnitt av Vin för Rookies tar Johan och rookie-Elsa sig an Monastrell: den solälskande kraftdruvan som också kallas Mourvèdre och Mataro beroende på var i världen du befinner dig. Från mörka, kraftfulla klassiker till ett nytt, lättare och friskare uttryck – vi reder ut myterna, stilarna och namnförvirringen. Dessutom provar vi Minimalista, ett vin utan tillsatta sulfiter från La Mancha som visar att Monastrell kan vara både elegant, ren och med ett mer tillgängligt och modernt uttryck.
- Välkommen tillbaka till Vin för Rookies! Vår eminenta programledare Johan Eklöf, är åter i studion och tar med oss till Bordeaux – där floderna Garonne och Dordogne möts och delar regionen i vänster och höger strand.
Sällskap i studion är ingen mindre än Farmen-deltagaren Camilla "Löken" Lööke! Vi pratar viner med historia, hjärta och hantverk, snackar druvkompisar (hej Merlot och Cabernet!), vad de olika stränderna faktiskt har för betydelse i glaset och varför årgången gör skillnad. Vi nosar också på matmatchningar – från vardagsmys till söndagsmiddag. Enjoy!
Fler podcasts i Konst
Trendiga poddar i Konst
Om Vin för Rookies
För dig som älskar vin men vill få bättre kunskap om denna dryck och dess olika varianter. Våra experter Thomas Holstein och Johan Eklöf är dina värdar i en rapp podcast där ingen fråga är för dum, ingen fråga för svår. Nytt avsnitt varannan fredag. Skål och välkomna!
Podcast-webbplatsLyssna på Vin för Rookies, Fashion Neurosis with Bella Freud och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner
Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner


Vin för Rookies
Skanna koden,
ladda ner appen,
börja lyssna.
ladda ner appen,
börja lyssna.


























