Pengarna & Livet

SEB
Pengarna & Livet
Senaste avsnittet

126 avsnitt

  • Pengarna & Livet

    Plånbokslyft och vändning på bostadsmarknaden

    2026-06-04 | 24 min.
    Valrörelsen är i full gång med nya plånboksutspel. Dessutom är bostadsmarknaden just nu i en av årets mest aktiva perioder. I dagens avsnitt diskuterar privatekonom Américo Fernández och Elsa Boyer de la Giroday, privatekonomisk analytiker, hur mycket stöd hushållen egentligen får, den rekordstarka köpkraften och varför det vänder uppåt på bostadsmarknaden just nu.
  • Pengarna & Livet

    Specialavsnitt om aktieanalys: Aktievärdering och nyckeltal – så vet du om en aktie är rimligt värderad

    2026-06-04 | 11 min.
    Har du hittat ett intressant bolag att investera i? Då är nästa steg att titta närmare på bolagets aktievärdering. Den visar vilka förväntningar som redan ligger i aktiekursen och kan ge en bild av om det är ett bra läge att köpa aktien. 

    I det här avsnittet går vi igenom de viktigaste nyckeltalen inom aktievärdering: PE-tal, EV/EBIT och fritt kassaflöde. Med exempel från olika branscher lyfter det också vanliga feltolkningar av nyckeltal och visar varför det är viktigt att sätta de olika måtten i rätt sammanhang.
    Medverkande är placeringsstrateg Johan Hagbarth och aktiestrateg Esbjörn Lundevall, två av SEB:s främsta experter med lång erfarenhet inom marknadsanalys och strategisk portföljförvaltning.  

    Investeringar innebär en risk. 

    Lär dig mer om aktier: https://seb.se/privat/spara-och-investera/aktier-och-vardepapper/lar-dig-mer-om-aktier
  • Pengarna & Livet

    Specialavsnitt om aktieanalys: Bolagsanalys – så bedömer du bolagets kvalitet och konkurrenskraft

    2026-05-28 | 11 min.
    Hur vet man om ett bolag är intressant att investera i? För att bedöma ett bolags kvalitet finns det många faktorer att ta hänsyn till. I det här avsnittet går vi igenom några av de viktigaste: bolagets konkurrenskraft, unika erbjudande, inträdesbarriärer och ledning – men också vilka faktorer som kan vara särskilt intressanta i olika branscher.  

    Dessutom: vilka egenskaper som kan skapa långsiktiga konkurrensfördelar, vikten av nischer och pricing power samt varför förändringar i teknik och samhälle kan påverka hur marknaden ser på olika affärsmodeller.  

    Medverkande är placeringsstrateg Johan Hagbarth och aktiestrateg Esbjörn Lundevall, två av SEB:s främsta experter med lång erfarenhet inom marknadsanalys och strategisk portföljförvaltning.  

    Investeringar innebär en risk. 

    Lär dig mer om aktier: https://seb.se/privat/spara-och-investera/aktier-och-vardepapper/lar-dig-mer-om-aktier
  • Pengarna & Livet

    Specialavsnitt om aktieanalys: Börsen och marknaden – brus, signaler och vikten av rätt tidsperspektiv

    2026-05-14 | 10 min.
    Som investerare översköljs vi av information om aktuella nyheter, geopolitiska händelser och makrodata. Hur påverkas börsen av nyhetsflödet och hur navigerar man i en komplex marknad? I det här avsnittet går vi igenom hur du kan skilja mellan kortsiktigt brus och information som faktiskt är relevant för dina placeringsbeslut. 

    Dessutom beskriver vi varför tidsperspektivet spelar stor roll och hur du kan tänka kring diversifiering mellan branscher, geografier och stilar i din portfölj. 

    Medverkande är placeringsstrateg Johan Hagbarth och aktiestrateg Esbjörn Lundevall, två av SEB:s främsta experter med lång erfarenhet inom marknadsanalys och strategisk portföljförvaltning.  

    Investeringar innebär en risk. 
    Lär dig mer om aktier: https://seb.se/privat/spara-och-investera/aktier-och-vardepapper/lar-dig-mer-om-aktier
  • Pengarna & Livet

    En miljon kronor dyrare att ha barn – varför?

    2026-05-06 | 20 min.
    Kostnaden för ett barn i Sverige har stigit med omkring 1 miljon kronor över en tioårsperiod. Totalkostnaden uppgår nu till cirka 2,2 miljoner kronor fram till att barnet fyller 18 år, visar nya beräkningar från SEB. Vad ligger bakom ökningen och vilka är de största kostnadsposterna? Privatekonom Américo Fernández diskuterar tillsammans med Elsa Boyer de la Giroday, privatekonomisk analytiker på SEB.
    Läs mer om undersökningen 
    Dessutom: Riksbanken väntas lämna styrräntan oförändrad vid nästa räntebesked. Américo och Elsa reder ut hur man kan tänka kring bolån mot bakgrund av det.
Fler podcasts i Investering
Om Pengarna & Livet
Podden där SEB:s privatekonom Américo Fernández och Elsa Boyer de la Giroday, privatekonomisk analytiker, pratar om allt som har med pengar och investeringar att göra. För dig som vill ha koll på hur ekonomiska val påverkar livet.
Podcast-webbplats

Lyssna på Pengarna & Livet, Market Makers och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Pengarna & Livet: Poddsändningar i Familj
  • Podcast Bob Marley
    Bob Marley
    Musik, Musikhistoria
  • Podcast Makropodd
    Makropodd
    Investering, Näringsliv
Sociala nätverk
v8.9.7| © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 6/5/2026 - 12:02:52 PM