Det här är det sista avsnittet av Angeläget med kyrkoherde Lena Fagéus. Hon har genom 63 avsnitt delat med sig av sina tankar om angelägna ämnen. På temat att lämna så utgår det här avsnittet från berättelsen om hur Mose leder uttåget ur Egypten.
--------
21:02
Gör som de tre vise männen
I julavsnittet av Angeläget tar Lena avstamp i julens berättelse och ställer sig frågan, hur ska man våga göra som de vise männen och följa stjärnan?
--------
11:25
Ljusets tid
I advent läser vi texter om gemenskap, men hur gestaltar sig gemenskapen? Hur bra är vi på att välkomna människor olika oss själva? Vårt uppdrag som människor är att öppna dörrar.
--------
13:54
Om sorg
För många är allhelgona en tid att minnas dem vi saknar, att leva med sorg kan vara extra påtagligt just nu.
Lena har stor erfarenhet av sorgeprocesser, både i sin roll som präst och som terapeut. I det här avsnittet av Angeläget pratar hon om hur vi hanterar sorgen, vissa vill känna och andra vill göra. Gemensamt är att den du har förlorat alltid kommer vara en del av ditt liv.
--------
11:59
Det börjar med ljuset
Allt börjar med ljuset, Gud skapar ljus – det är som att mörkret redan finns – men ljuset skapas.
Lena reflekterar över betydelsen av ljus och mörker. Om ett bibelord från Matteus som säger att kroppens lampa är ögat och om vart vi väljer att lägga blicken – vårt ljus.