788 avsnitt
- Malin har blivit oroväckande bra på att dricka rosé, medan Jessica börjar inse att semesterns viktigaste gren kanske ändå kräver lite mer träning. Men mitt i semesterbubblan kommer verkligheten ikapp. Jessica berättar om de två dygn hon tillbringade på landet – samma dygn som ännu en kvinna dödades av en man hon hade en relation till. Vi pratar om varför mäns våld mot kvinnor fortfarande inte är en självklar valfråga, hur nästan alla kvinnor känner eller känner till en våldsam man medan nästan inga män verkar göra det, och varför medier fortfarande skriver rubriker där mannen försvinner och kvinnan hamnar i fokus. Och så var det det där med att Jessica tydligen skyddar sig mot det allra mörkaste genom att bli nervös och skämta när allt egentligen kräver största allvar. All kärlek till kvinnan vars liv stals, och till hennes familj och nära. Och allt vårt förakt mot de män som fortsätter använda våld och mord som makt. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Vi är tillbaka, men är vi riktigt redo för vardag och rutiner igen? Malin har varit på Island och har noll koll på deras valuta vilket såklart resulterat i överdrivet dyra notor. Hur mår folk på Island egentligen, och fick Malin någon chans att lära känna islänningar? Sen var det det där med den isländska sperman och vilket är landet som exporterar MEST sperma i världen, och kommer Malins nya affärsidé att flyga? Lyssna - det blir kul. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Malin har varit hos läkaren igen för kontroll av knölen Gertrud, Jessica har kommit över sin augusti-ångest med hjälp av en följares tankeställande DM, det har nästan stulits på Ullared och vilka sommarminnen är det egentligen som har etsat sig fast från barndomen? Sen var det det där med oregelbunden mens också, lyssna - det blir kul. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Det har varit Pride och vi har i vanlig ordning träffat ”gubbar” med åsikter. Malin har festat i sommarnatten och Jessica tycker det är högst rimligt att Marcus leker veterinär - något som ej uppskattas alls. Malin lämnar landet och behöver packa varmt, för dit hon ska är det kallt. Sen var det det där med analsäcken också... Lyssna det blir kul! Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
- Jessica går från sorg till katastroftänk pga en tråkig nyhet och tankarna går inte att stoppa och allt landar i att hennes son kanske blir kriminell? Hur viktigt är umgänget egentligen för att våra barn inte ska hamna på fel plats i livet? Inte helt överraskande är Malin så sen så hon nästan inte blir insläppt på Allsång på Skansen, och hur gick det, fick hon sjunga eller inte? Det har varit en margaritakväll som slutade med ett taxikaos vilket får Jessica att ragea över fel personer som valt serviceyrken, hur svårt kan det vara? Sen var det det där med knölen i Malins bröst som nu har ett namn <3 Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Fler podcasts i Komedi
Trendiga poddar i Komedi
Om Mitt i livet
Välkommen till Sveriges bjussigaste podd där vi, Malin Falk Gramer och Jessica Lasses, plöjer igenom vardagskaos, mammaliv, karriär och roliga anekdoter. Instagram: @malingramer & @jessicalassesMitt i Livet klipps av Skarpt Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Podcast-webbplatsLyssna på Mitt i livet, Hör Här! och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner
Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner


Mitt i livet
Skanna koden,
ladda ner appen,
börja lyssna.
ladda ner appen,
börja lyssna.























