PoddsändningarMarknadsföringMake Sweden Stronger

Make Sweden Stronger

Joel Löwenberg
Make Sweden Stronger
Senaste avsnittet

104 avsnitt

  • Make Sweden Stronger

    Emil Jansson, Skolyx - Från Startup till Scaleup!

    2026-05-13 | 45 min.
    Idag är det grundaren på Skolyx, Emil Jansson, som tar plats i intervju-stolen!

    Emil var med i podden för två år sedan och vi pratade då om hur man får igång ett varumärke inom premiumskor. Sedan dess har det varit spikrakt uppåt!

    Så idag blir det en diskussion om tillväxt, bibehållen vinst, plattformsbyte, butiksöppning, Internationalisering och att bibehålla varumärket genom alla förändringar!

    Enjoy!
  • Make Sweden Stronger

    Charlotta Dahlqvist - Ledarskap och förändringsresor

    2026-05-06 | 41 min.
    Jag gick in i samtalet med Charlotta med tanken att prata om Linums sortimentsresa, hur man förbereder inför en företagsförsäljning, och hur man balanserar ett långt varumärkes-arv med förändringar.

    Och vi pratade om allt det.

    Men framförallt pratade vi om ledarskap.

    Enjoy!
  • Make Sweden Stronger

    David Erndin, VD Horseonline, Mot 100 Miljoner och Internationell expansion.

    2026-04-29 | 47 min.
    Idag tar David Erndin från Horseonline plats i podden!

    Det blir en fantastisk historia om hur man kommer in och etablerar sig i en genre som varit rätt långsam på att anpassa sig till den digitala eran.

    Vi pratar om vikten av planering, ställa om mot lönsamhet, att jobba ihop med sin bror, att skapa förtroende hos kunder, om att ta in kapital och jag får höra det bästa namnet någonsin på en gammal affärsverksamhet!

    Ett måste-avsnitt för den som vill få en inblick i tankarna hos en ehandlare som är mitt i en rejäl uppväxling!

    Enjoy!
  • Make Sweden Stronger

    John Larzon, Ehandelskonsult, att driva affären framåt!

    2026-04-22 | 1 h 6 min.
    Idag välkomnar vi in John Larzon i podden.

    Gotlänningen som stavar sitt efternamn med Z och jobbar som ehandelskonsult med en sjukt gedigen bakgrund inom ehandelsvärlden.

    Det blir ett snack om att många bolag saknar processer för att driva affären framåt, och hur det borde göras.

    Vi snackar om skillnaden mellan bolag som säljer baserat på förtroende, och bolag som säljer på inspiration.

    Och vi kommer också in på en lite mer personlig story om svårigheterna i att vara öppen i sin kommunikation och vad det kan leda till.
  • Make Sweden Stronger

    Lucas Wasniewski VD Flowlife - Den stora återkomsten!

    2026-04-15 | 49 min.
    Lucas är poddens hundrade avsnitt. Men inte bara det, han är också den första gästen som vi har med i podden för andra gången.

    När vi träffade Lucas senast så hade man precis tagit in kapital, men tyvärr hamnat rakt i en lågkonjuktur och tappat både omsättning och resultat. Det var en tung tid.

    Men, nu, två år senare är man tillbaka med besked.

    Det är ett brett nytt produktsortiment, det är en helt annan känsla och det är framförallt en kurva som pekar rakt uppåt igen.

    Det blir ett samtal om hur man tar sig ur en svacka, hur man behöver tänka, vad man behöver göra och hur Flowlife åter igen går i fronten på marknaden.

    Mycket nöje!
Fler podcasts i Marknadsföring
Om Make Sweden Stronger
Företagsbyggande, kapitalanskaffning, ehandel, ledarskap, marknadsföring och varumärkesbyggande!Ett passionsprojekt från Joel på https://www.gymkompaniet.se, där han på onsdagar varje vecka sätter sig ner i samtal med episka entreprenörer och försöker förstå hur de får sina verksamheter att rulla.
Podcast-webbplats

Lyssna på Make Sweden Stronger, Ehandelsnack och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Sociala nätverk
v6.9.1| © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 5/14/2026 - 12:25:54 AM