Hoppa till innehållet
PoddsändningarMusikLåt oss upptäcka

Låt oss upptäcka

Emil
Låt oss upptäcka
Senaste avsnittet

37 avsnitt

  • Alexandria

    2026-09-17 | 53 min.
    Alexandria är Stockholmsbandet som spelar drömmig, psykedelisk pop med melankoli och med influenser från alla håll och kanter.

    Jag fick besök av vokalisten Pontus och syntaren Kalle i min studio där dom gav mig en masterclass i kreativt skapande, om vikten att lyssna in sina medmusiker, om hur dom skapar sina egna festivaler och mycket mycket mer!

    Låt oss upptäcka Alexandria!
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Sodakill

    2026-09-10 | 58 min.
    Sodakill spelar vad dom själva beskriver som Spice core. En sort punkrock som drar igång adrenalinet rejält eller som journalisten Sofia Bergström på Aftonbladet uttryckte det ” ett exempel på svenska akter som just nu för den tyngre musiken framåt.”.

    Jag fick besök av gitarristen Beatrice och vokalisten/gitarristen Julia för ett samtal om hur bandet träffades, om lära spela i band kurser, turnéer i Mexico och mycket mycket mer.

    Låt oss upptäcka Soda kill!
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Thilda U

    2026-09-03 | 36 min.
    Thilda U spelar drömmig pop som flirtar med både disco, R N B och har stråkar som tar en till 60-talet!

    Hon har under året släppt singlarna Morning lights och Angeline från debutalbumet som kommer i höst.

    Jag fick Besök av Thilda U i min studio där hon bland annat berättade om hur hon visualiserar filmscener för att skriva musik, om hur hon hittade sitt eget uttryck genom speeddejting med producenter och mycket mycket mer.

    Låt oss upptäcka Thilda U!
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Grevens Tid

    2026-08-27 | 45 min.
    ”Som en Blandning av Ted Gärdestad och Black Sabbath” Så beskrev journalisten Fredrik Strage Grevens tid i TV4 Nyhetsmorgon. En klockren beskrivning för Stockholmsbandet som spelar hårdrock med influenser från sent 60-tal och tidigt 70-tal med texter på svenska.

    Jag fick besök av frontmannen Tobbe och gitarristen Jackan för ett samtal om att Skriva Svenska texter, hur dom skapar musik, vad som inspirerar dom och mycket mycket mer.

    Låt oss upptäcka Grevens Tid!
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Love Rönnlund

    2026-08-20 | 1 h
    Love Rönnlund är Visprogg artisten som strävar efter orginalitet samtidigt som han skildrar sin samtid.

    Jag fick besök av Love i min studio i början av juni. Det blev ett samtal om att hitta sig själv, om vad som är viktigt i livet och om hans senaste albumDet våras för dårar och mycket mycket mer.

    Låt oss upptäcka Love Rönnlund!
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Fler podcasts i Musik
Om Låt oss upptäcka
Låt oss upptäcka är en intervjupodcast med fokus på band och artister som kanske inte hörs i mainstreamflödet – men som förtjänar mer utrymme.Du får lyssna på samtal om kreativitet, bakgrund, samspel och allt det som formar musiken innan den når ut.Här får det mindre etablerade ta plats, utan att behöva anpassa sig efter någon annans mall.Varje gäst får även höra och ta emot feedback på sin musik – inspelad i förväg av en annan artist från ett tidigare eller kommande avsnitt.En kreativ kedja där varje länk bygger vidare på nästa.Podden produceras och programleds av Emil Drougge.Vill du tipsa om en artist eller själv vara med?Besök: www.drouggesound.comInstagram: @drouggesound Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Podcast-webbplats

Lyssna på Låt oss upptäcka, Hundåren - Motgångspodden av Tomas Andersson Wij och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Låt oss upptäcka: Poddsändningar i Familj
Sociala nätverk
v8.17.1 | © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 9/19/2026 - 5:45:44 AM