Powered by RND
PoddsändningarUtbildningPengar och Politik

Pengar och Politik

Arena Idé
Pengar och Politik
Senaste avsnittet

Tillgängliga avsnitt

5 resultat 47
  • 47. Förbannelsen med Karin Pettersson
    Hur formades Sverige och dagens socialdemokrati av 90-talets nyliberala övertro på marknaden som universallösning? Blev Göran Persson förförd av näringslivet? Och vad gör Handelshögskolan med en ung ambitiös kvinna med jämlikhetsideal?   Veckans avsnitt av Pengar och Politik gästas av Aftonbladets kulturchef Karin Pettersson, aktuell med boken ”Förbannelsen: hur Sverige fastnade i 90-talet och förlorade framtiden”. Ett samtal om makt, status och varför nationalekonomer alltid har fel.
    --------  
    57:01
  • 46. Mamdani och bokstaven K
    Det går att vinna val på progressiv sakpolitik - New Yorks nya borgmästare Zohran Mamdani är beviset. Silvia och Elinor dissekerar reformlistan och vad som är värt att "ta hem" till Sverige, men höjer också ett varningens finger för en amerikanserad skattedebatt. Samt: varför bokstaven K lär dig allt om hur återhämtningen i ekonomin fungerar just nu.
    --------  
    55:05
  • 45. Teslastrejken och kampen om framtiden
    För två år sedan inledde fackförbundet IF Metall världens första och hittills enda strejk mot Tesla – en frontalkrock mellan planetens rikaste man och den svenska modellen. Vad ingen visste då var att det skulle bli Sveriges längsta strejk på hundra år. I det här specialavsnittet samtalar Elinor med arbetsmarknadsforskaren German Bender som skrivit bok om konflikten. Varför vägrar både facket och Tesla att backa? Hur kan strejken påverka den gröna omställningen? Bender visar varför mekanikernas kamp är en angelägenhet för alla på svensk arbetsmarknad. Köp Frontalkrock här: https://www.bokus.com/bok/9789174451573/frontalkrock-teslastrejken-och-kampen-om-framtiden/
    --------  
    1:07:32
  • 44. Svantessons bidragsbluff
    Får barnfamiljer uppåt 50 000 kronor i bidrag i Sverige? Nej. Men det hindrar inte regeringen från att kavla ut siffran på bästa sändningstid. Faktum är att den vanligaste bidragstagaren är en ensamstående utförsäkrad man - precis vad som kunnat väntas av "arbetslinjen". Elinor och Silvia ger fakta i frågan om transfereringar och sitt eget bidragsberoende.
    --------  
    44:13
  • 43. Är AI nästa finansbubbla?
    Millenniet inleddes med IT-kraschen. Ivriga riskkapitalister och småsparare hade satsat allt på de förlovade dotcombolagen. Men tekniken var brådmogen och bubblan sprack. Kommer AI-bolagen gå samma öde till mötes? Silvia stresstestar glädjekalkylerna. Elinor reder ut varför börsvärden och reala värden inte är samma sak.
    --------  
    51:08

Fler podcasts i Utbildning

Om Pengar och Politik

Tankesmedjan Arena Idés ekonomipodcast med Elinor Odeberg och Silvia Kakembo.
Podcast-webbplats

Lyssna på Pengar och Politik, The Digital Sisterhood och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner

Pengar och Politik: Poddsändningar i Familj

Sociala nätverk
v8.0.7 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 12/7/2025 - 4:50:04 AM