PoddsändningarKomediCirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

Parisa Amiri
Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin
Senaste avsnittet

99 avsnitt

  • Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

    11. Kärringracket och På Spåret-PTSD med gäst Hanna Lublin

    2026-2-06 | 48 min.
    Färska På Spåret-vinnaren och komikern Hanna Lublin gör oss sällskap i ett extra festligt Cirkeln!
    Bl.a. om luckor i bevakningen av Mette-Marits mejl med Epstein, med teorin att hon tagit en kula.

    Gällande På Spåret bjuds det på scoop och Parisa och Hannas värmande och kränkande minnen, inkl rasprofilering och fuskanklagelser.

    Vi blir lätt osams gällande Skarsgårds SNL-debut och ger de definitiva svaren på varför så många heterokvinnor älskat Heated Rivalry, virala dramat om hemligt homosexuella hockeyspelare.

    Martin Melin har ramlat in i en hög position i Liberalerna, Anna tar oss på en resa genom talande uttalanden och tankar!

    Hannas turné och biljetter: https://hannalublin.se/
    @_cirkelnpodcast
    Klippare: Mikaela Arnroth
    Vinjett: Isak Jakobsson
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

    Film och tv-cirkeln: ”Populära problem”, varannan vecka-skräck med Jonatan Unge och Sissela Benn

    2026-2-03 | 18 min.
    Denna vecka har vi sett SVT Plays nya humorserie av och med tidigare paret och skådespelarna Sissela Benn och Jonatan Unge.

    Bland annat tar de sig an att vilja men inte våga/orka göra slut, parterapi, co-parenting, beröm på soc och rädslan för förskolepedagoger. Vad känner vi igen, hur står sig serien i relation till svensk humor och hur mycket känns igen från deras egna liv?

    Lite av allt i veckans Film och tv-cirkeln!

    @_cirkelnpodcast
    Klippare: Mikaela Arnroth
    Vinjett: Isak Jakobsson

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

    10. SVT:s Mammor och våra inre Beckhams

    2026-1-30 | 43 min.
    Parisa har fått en tvååring att gråta och Anna har kallats ”modig”.

    Ur Beckhams familjefadäs har vi funnit ett otroligt vittnesmål, och Robyn kan vara roten till en ev kränkande IVF-fråga Parisa har fått.

    I SVT:s ”Mammor” bjuder bl.a. Sanna Guidetti på spännande tankar om sharenting och 7-åringars konsekvenstänk!

    Samt Jimmie Åkessons nya politik genom plåster och Dermot Clemengers verklighetsuppfattning.

    @_cirkelnpodcast
    Klipp: Mikaela Arnroth
    Vinjett: Isak Jakobsson

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

    Film och tv-cirkeln: ”His & Hers” och tv för Tiktokhjärnan

    2026-1-27 | 13 min.
    Med Nadim Ghazale som sällskap vädras globala Netflixsuccén ”His & Hers”, serien där favoriten Tessa Thompson och Jon Bernthal spelar reporter och polis under en mordutredning, båda med mystiska band till offret.
    Utöver dramat pratar vi om dynamiken mellan media och polis utifrån Nadims polisbakgrund, likheter med ”The beast in me” och Matt Damons medgivande om hur serier måste göras för våra Tiktokhjärnor.

    Nämnda exempel och tips:
    ”Sorry to bother you”, med Tessa Thompson och Lakeith Stanfield
    The Rip på Netflix, med Matt Damon och Ben Affleck
    ”Nightcrawler”, med Jake Gyllenhaal
    ”The price of confession”, Netflix

    Klippare: Mikaela Arnroth
    Vinjett: Isak Jakobsson
    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
  • Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

    9. Att kuva Zara Larsson

    2026-1-23 | 41 min.
    Nadim Ghazale sitter återigen med i Cirkeln! På agendan:
    Peter Magnusson gör nästan (!) bra poänger om dejting i Skavlan och Sverige, programmet som fått Sverige att rasa över att en influencer ick-märkte män med matlådor.
    En intressant utveckling med Zara Larsson, utifrån bl.a. dokumentären “Zara Larsson: Up Close” och dåreffekten.
    Detta kopplas till den relativt tama Guldbaggen i år, ett nytt smyg och filmskaparen Tarik Salehs medverkan i P1.
    Rapport från Dramatens “Att tukta en argbigga”, Nicolas Lunabbas bokrelease för “Inte min stats minister” och det mest hoppfulla på länge har levererats från Kanada.

    @_cirkelnpodcast
    [email protected]

    Klippare: Mikaela Arnroth
    Vinjett: Isak Jakobsson

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

Fler podcasts i Komedi

Om Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin

Varje vecka hör vi Parisa Amiri, (oftast) Anna Sahlin och olika gäströster ta sig an samtiden och populärkulturen. Om det som skaver i, och förgyller nuet.@_cirkelnpodcast (Obs, podcasten som tidigare hette ”Helvetet”!) Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Podcast-webbplats

Lyssna på Cirkeln med Parisa Amiri och Anna Sahlin, Fråga Anders och Måns och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen

  • Bokmärk stationer och podcasts
  • Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
  • Stödjer Carplay & Android Auto
  • Många andra appfunktioner
Sociala nätverk
v8.5.0 | © 2007-2026 radio.de GmbH
Generated: 2/8/2026 - 11:00:44 PM