76 avsnitt
- C-ledaren ser inte förutsättningar för en mittenregering men absolut för en mittenpolitik. Vad menar hon egentligen? Alexandra uppmanar moderaterna i Stockholm att rycka upp sig, Erik undrar varför talmannen pratar så länge i telefon och U-137 framkallar dramatiska Blekingeminnen hos PM.
Och om Balkan och Brasilien, med bakslag för Putin och Trump. Och så skräckrapporten från Volvo Cars som passar extra bra inför Halloween. - PM uppmanar Andreas Norlén att visa auktoritet och tydligt driva regeringsbildningen framåt. Erik dömer ut den politiska mitten och "68-tomtar". Alexandra ser början på slutet för den amerikanska MAGA-rörelsen och vill se en riktig europeisk strategi för att vinna kriget i Ukraina.
- PM höjer ett varningens finger för att utan vidare ta emot hemligt avlyssningsmaterial. Alexandra tror att gemensamma initiativ i riksdagens utskott före valet hade varit en bättre teambuilding för de rödgröna än det de försöker ägna sig åt nu. Erik undrar hur valet 2026 kommer att benämnas. Alla är eniga om att Nobelpriset i ekonomi är viktigt och utfärdar en sågning av EU:s handelsöverenskommelse med Kina.
- Erik, Alexandra och PM följer det politiska dödläget. Fyra veckor efter valet ska Magdalena Anderssons fyra tilltänkta samarbetspartier ses för ett seminarium om läget i Sverige. Ingen tror att experterna kommer rädda vare sig C eller S. Alexandra pratar om nästa EU-budget och varför svenskarna måste bry sig. PM ska på älgjakt med Karl Hedin, medan Erik undrar om älgsjukan är på väg tillbaka.
- Panelen har sett ett humorprogram, och tycker att den inrikespolitiska verkligheten har tragikomiska inslag. Varför agerade Vänsterpartiet som de gjorde i talmansomröstningen och vad får det för konsekvenser? PM ser en logik i agerandet, och det går ända tillbaka till Centerpartiets mittenresonemang. Magdalena Anderssons uttalanden i Politico väckte upprördhet, men varför är Baltikum egentligen så viktigt för svensk politik och ekonomi? Erik uppmanar näringslivet att åka till Bokmässan i Göteborg nästa år. Och Alexandra ger ett tips med anledning av ett nytt riksdagsår inleds.
Fler podcasts i Affärsnyheter
Trendiga poddar i Affärsnyheter
Om Wallnor & PM
Frida Wallnor och PM Nilsson ger lyssnarna en fördjupad bild av aktuella händelser och nya perspektiv. Varje onsdagsmorgon släpps ett nytt avsnitt som både berör veckans viktigaste händelser men också lämnar utrymme för spaningar och tankar om världen vi lever och verkar i.Frida Wallnor är Di:s politiska redaktör och ansvarig för ledarredaktionen medan PM Nilsson är vd för tankesmedjan Timbro och fristående krönikör på Di:s ledarsida. Producent: Viktor AhldénAnsvarig utgivare: Peter FellmanKontakt redaktionen: [email protected]örfrågningar: [email protected]
Podcast-webbplatsLyssna på Wallnor & PM, You can with AI. och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner
Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner


Wallnor & PM
Skanna koden,
ladda ner appen,
börja lyssna.
ladda ner appen,
börja lyssna.
Wallnor & PM: Poddsändningar i Familj















