66 avsnitt
- Wallnor & PM kör vidare med vikarierande besättning. Valdebatten går i högvarv och veckans stora snackis är om en ny förmögenhetsskatt kommer få miljardärerna att lämna Sverige. Moderaterna presenterar också ett nytt vallöfte om avgiftsfri förskola. Alexandra tror inte alls på förslaget, Erik tycker det osar populism medan det får PM att omfamna socialstaten. Och så om den svåra mittenregeringen - hur ska det gå till egentligen?
- Efter ett långt sommarlov startar Wallnor & PM upp med en ny vikarierande besättning. Alexandra Ivanov, tillförordnad politisk redaktör, och Erik Zsiga, vikarierande ledarskribent, kommer under hösten hoppa in för att diskutera politiska skeenden i Sverige och världen som påverkar näringslivet. Valrörelsen är igång och Alexandra var på plats när Dagens industri och Expressen ordnade den första partiledardebatten,. Hon gläds över att ekonomin hamnat i valdebattens fokus medan PM inte imponeras av partiledarnas försvarsvilja. Och så har en ny opinionsmätning kommit som panelen tycker pekar på två möjliga regeringskoalitioner.
- I veckans avsnitt av Wallnor & PM hör du Tobias Wikström och PM Nilsson tillsammans med Alexandra Ivanov-Hökmark. Trion sänder inför livepublik i Almedalen och bjuder på samtal om Socialdemokraternas ekonomiska och industripolitiska vägval samt reflektioner kring vad som präglat årets politikervecka.
- I dagens avsnitt vikarierar ledarskribenten Erik Zsiga för Frida Wallnor och tillsammans med PM Nilsson diskuterar de den troliga överenskommelsen mellan Iran och USA. Vad kan man dra för lärdomar av kriget och varför tycks stormakter numera ha så svårt att vinna krig? Dessutom stundar Almedalsveckan och PM tycker att näringslivet ska ta sikte på ungdomsförbunden. Det är där framtidens makthavare finns! Erik och PM blickar också tillbaka på VM-sommaren 1994 och diskuterar vad årets fotbolls-VM kan betyda för Sverige, både på och utanför planen.
- I veckans avsnitt är Tobias Wikström från ledarsidan vikarie för Frida Wallnor och tillsammans med PM Nilsson diskuterar de SCB:s nya opinionsmätning. Varför finns det så tydliga könsskillnader bland väljarna och vad skulle en rödgrön majoritet faktiskt innebära för svensk politik? PM problematiserar även Tidöpartiernas fokus på justitiefrågan och tycker att de behöver hitta en tydligare framtidsvision för att fånga fler väljare. Dessutom pratar de om den så kallade bonusfesten hos statliga Vattenfall och deras senaste marknadsföringsstrategi. Och så frågar de sig om Vattenfall verkligen måste vara statligt?
Fler podcasts i Affärsnyheter
Trendiga poddar i Affärsnyheter
Om Wallnor & PM
Frida Wallnor och PM Nilsson ger lyssnarna en fördjupad bild av aktuella händelser och nya perspektiv. Varje onsdagsmorgon släpps ett nytt avsnitt som både berör veckans viktigaste händelser men också lämnar utrymme för spaningar och tankar om världen vi lever och verkar i.Frida Wallnor är Di:s politiska redaktör och ansvarig för ledarredaktionen medan PM Nilsson är vd för tankesmedjan Timbro och fristående krönikör på Di:s ledarsida. Producent: Viktor AhldénAnsvarig utgivare: Peter FellmanKontakt redaktionen: [email protected]örfrågningar: [email protected]
Podcast-webbplatsLyssna på Wallnor & PM, HRnytt-Podcast – samtal om framtidens HR, ledarskap och arbetsliv och många andra poddar från världens alla hörn med radio.se-appen

Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner
Hämta den kostnadsfria radio.se-appen
- Bokmärk stationer och podcasts
- Strömma via Wi-Fi eller Bluetooth
- Stödjer Carplay & Android Auto
- Många andra appfunktioner


Wallnor & PM
Skanna koden,
ladda ner appen,
börja lyssna.
ladda ner appen,
börja lyssna.
Wallnor & PM: Poddsändningar i Familj




















